BASEBALL
 YEAR  PLAYER, POS
 1969  Larry Pyle, OF
 1974  Orlando Gonzalez, 1B
   Stan Jakubowski, P
 1975  Wayne Krenchicki, SS
 1976  Gavin Long, P
 1977  Rick Montoni, OF
 1980  Neal Heaton, P
 1981  Neal Heaton, P
 1982  Danny Smith, P
 1985  Rick Raether, P
 1986  Rick Raether, P
 1987  Mike Fiore, OF
 1988  Mike Fiore, OF
 1989  Alex Fernandez, P
   Joe Grahe, P
 1990  Oscar Munoz, P
 1992  Charles Johnson, C
   Jeff Alkire, P
 1993  Dave Berg, 2B
 1994  Danny Graves, P
 1995  Jay Tessmer, P
   Kenny Henderson, P
 1996  JD Artega, P
   Rudy Gomez, 2B
   Pat Burrell, 3B/DH
   Robbie Morrison, P
 1997  Pat Burrell, 3B/DH
   Robbie Morrison, P
 1998  Pat Burrell, 3B/DH
   Robbie Morrison, P
   Alex Santos, P
   Aubrey Huff, 3B/DH
   Bobby Hill, SS
 1999  Michael Neu, RP
 2000  David Gil, RP
   Kevin Howard, 3B
 2001  Javy Rodriguez, SS
 2004  Jim Burt, 1B
   Cesar Carrillo, P
 2005  Cesar Carrillo, P
   Ryan Braun, 3B
   Jon Jay, OF
 2006  Jon Jay, OF
 2007  Yonder Alonso, 1B/DH
 2008  Yonder Alonso, 1B/DH
   Blake Tekotte, OF
   Chris Hernandez, P
   Jemile Weeks, 2B
 2009  Kyle Bellamy, P
 2010  Yasmani Grandal, C
MEN'S BASKETBALL
 YEAR
 PLAYER, POS.
 1960  Dick Hickox, G
 1965  Rick Barry, F
 1970  Don Curnutt, G
 1999  Tim James, F
WOMEN'S BASKETBALL
 YEAR
 PLAYER, POS.
 1990  Francis Savage, F
 1991  Francis Savage, F
   Jeannie Hebert, G
   Vicki Plowden, C
 1992  Vicki Plowden, C
 1997  Octavia Blue, F
 2002  Tamara James, G/F
 2003  Tamara James, G/F
 2004  Tamara James, G/F
 2005  Tamara James, G/F
FOOTBALL
Selected by the Associated Press, American Football Coaches Association, Football Writers Association of America, Sporting News, Walter Camp Football Foundation
Al Carapella, T   1950
Jim Dooley, HB   1951
Nick Chickillo, G   1952
Frank McDonald, WR   1954
Don Bosseler, FB   1956
Fran Curci, QB   1959
Bill Miller, WR   1960-61
George Mira Sr., QB   1962-63
Dan Conners, T   1963
Ed Weisacosky, DE   1965
Ted Hendricks, DE   1966-68
Tom Beier, DB   1966
Harold Sears, LB   1971
Chuck Foreman, RB   1972
Burgess Owens, DB   1972
Tony Cristiani, DL   1972-73
Rubin Carter, DL   1974
Dennis Harrah, T   1974
Eddie Edwards, DT   1976
Don Latimer, DL   1977
Don Smith, DT   1978
Jim Burt, DL   1980
Fred Marion, DB   1981
Danny Miller, K   1981
Lester Williams, DT   1981
Jay Brophy, LB   1983
Eddie Brown, WR   1984
Willie Smith, TE   1985
Jerome Brown, DT   1986
Vinny Testaverde, QB   1986
Bennie Blades, DB   1986-87
Daniel Stubbs, DE   1987
Cleveland Gary, RB   1988
Bill Hawkins, DE   1988
Steve Walsh, QB   1988
Greg Mark, DE   1989
Maurice Crum, LB   1990
Russell Maryland, DT   1990
Carlos Huerta, K   1991
Leon Searcy, T   1991
Darrin Smith, LB   1991-92
Darryl Williams, FS   1991
Kevin Williams, WR   1991
Micheal Barrow, LB   1992
Ryan McNeil, DB   1992
Gino Torretta, QB   1992
Kevin Patrick, DE   1993
CJ Richardson, S   1994
Warren Sapp, DT   1994
Ray Lewis, LB   1995
KC Jones, C   1996
Richard Mercier, G   1999
Bubba Franks, TE   1999
Dan Morgan, LB   2000
Santana Moss, WR   2000
Joaquin Gonzalez, T   2000-01
Bryant McKinnie, T   2000-01
Ed Reed, S   2000-01
Phillip Buchanon, CB   2001
Jeremy Shockey, TE   2001
Todd Sievers, K   2001
Ken Dorsey, QB   2002
Jerome McDougle, DE   2002
Willis McGahee, RB   2002
Brett Romberg, C   2002
Sean Taylor, FS   2003
Kellen Winslow, TE   2003
Antrel Rolle, CB   2004
Devin Hester, CB   2004
Eric Winston, T   2005
Brandon Meriweather, S   2005
Kelly Jennings, CB   2005
Kenny Phillips, CB   2007
Brandon Harris, CB   2009
Duke Johnson, KR   2012
GOLF
Selected by National Golf Coaches Association
*A top-ten finish at NCAA championships guarantees an athlete of being one of the 35 All-America selections for that year. The NCAA champion is guaranteed first-team designation
Judy Eller   1959
Roberta Albers   1965, 1967
Cynthia Hill   1969-70
Mary Dwyer   1970
Ann Laughlin   1972, 1974
Sara Stuhler   1973
Cathy Morse   1977
Mary Lawrence   1977
Carolyn Hill   1977-78
Cindy Kessler   1978
Sarah LaVegue   1978-79
Patti Rizzo   1981-82
Penny Hammel   1983-84
Michelle Berteotti   1984
Michelle Michanowicz   1984
Tracy Kerdyk 1988 NCAA Player of the Year 1987-88
Joye McAvoy   1988
Mary Dunne   1991
Kim Augusta   1992
Julie Brand   1993-94
ROWING
Selected by the Collegiate Rowing Coaches Association
Jenny Krawec   2003-04
SWIMMING & DIVING

Selected based on a student-athlete or relay team finishing in the top eight at the NCAA championship final.
Finishing between nine and 16 earns an athlete or relay team Honorable Mention status.

Dick Fetterman 150 backstroke 1949
Jack Nelson 100, 200 butterfly 1958
Paul Bischoff 800 free relay 1973
Todd Ford 400 free relay 1973
Steve Lichtner 400 free relay 1973
John Spire 400, 800 free relay 1973
Tyrone Tozer 800 free relay 1973
Gregg Tye 800 free relay 1973
Robert Van Der Merwe 400, 800 free relay 1973
David Wilkie 200 backstroke, 100 breaststroke 1973
Paul Bischoff 800 free relay 1974
Todd Ford 400 free relay 1974
Steve Lichtner 400 medley relay, 400 free relay 1974
Kevin McGarity 400 medley relay 1974
John Spire 400 medley relay, 400 free relay 1974
Bob Thornton 400 medley relay 1974
Tyrone Tozer 800 free relay 1974
Robert Van Der Merwe 400, 800 free relay 1974
David Wilkie 100 breaststroke, 200 breaststroke, 200 IM, 400 medley relay 1974
Greg Garlich 3-meter 1975
Steve Lichtner 100 freestyle, 400 free relay, 400 medley relay 1975
Sean Maher 400 medley relay 1975
Kevin McGarity 400 medley relay 1975
Chris McKee 400 free relay 1975
Paul Naisby 200 breaststroke 1975
Robert Van Der Merwe 400 free relay 1975
David Wilkie 100 breaststroke, 200 breaststroke, 200 IM, 400 medley relay 1975
Greg Garlich 1-meter, 3 meter 1976
Paul Naisby 200 breaststroke 1976
David Wilkie 100 breaststroke, 200 breaststroke, 200 IM 1976
Greg Garlich 1-meter, 3-meter diving 1977
Dan Olson 3-meter diving 1978
Paul Naisby 200 breaststroke 1978
Helmut Levy 200 breaststroke 1979
Greg Louganis 1-meter, 3-meter 1979
Gary Rees 1650 free 1979
Richard Talley 400 IM 1979
Lenny Layland 3-meter 1980
Greg Louganis 1-meter, 3-meter 1980
Lisa Sharpe 3-meter diving 1980
Julie Capps 1-meter, 3-meter 1981
Cathy Conlin 200 free relay, 400 free relay, 800 free relay, 400 medley relay 1981
Lois Daigneault 200 free relay, 400 medley relay 1981
Jody Ford 800 free relay, 400 medley relay 1981
Matt Gribble 100 butterfly, 200 butterfly 1981
Lenny Layland 1-meter, 3-meter 1981
Kate Mortell 50 backstroke, 100 backstroke, 200 backstroke, 200 free relay, 400 free relay, 800 free relay, 400 medley relay 1981
Lisa Sharpe 3-meter 1981
Jesse Vassallo 200 IM, 400 IM, 200 backstroke 1981
Lisa Zeiser 200 free relay, 400 free relay, 800 free relay, 400 medley relay 1981
Lisa Dunlap women's swimming 1982
Sylvie Kennedy women's swimming 1982
Lenny Layland men's swimming 1982
Kate Mortell women's swimming 1982
Megan Wright women's swimming 1982
Lenny Layland men's swimming 1984
Tim O'Brien men's swimming 1984
Daphne Jongejans 1-meter, 3-meter 1985
Sandra Bowman women's swimming 1986
Debbie Gore women's swimming 1986
Julie Gorman women's swimming 1986
Daphne Jongejans 1-meter, 3-meter 1986
Anne Kelly women's swimming 1986
Wendy Williams Platform 1986
Daphne Jongejans 1-meter, 3-meter 1987
Wendy Williams Platform 1987
Lisa Decker women's swimming 1988
Daphne Jongejans 1-meter, 3-meter 1988
Scott Whiddon men's diving 1988
Wendy Williams Platform 1988
Lisa Decker women's swimming 1989
Scott Whiddon men's diving 1989
Wendy Williams Platform 1989
Christi Ramos women's swimming 1990
Scott Whiddon men's diving 1990
Dena Champney women's swimming 1991
Robbi Dalton women's diving 1991
Betsy Girvan women's diving 1991
Dean Panaro men's diving 1991
Brian Ramos 1-meter 1991
Christi Ramos women's diving 1991
Kim Small women's swimming 1991
Stacey Staver women's swimming 1991
Beth Wadlington women's diving 1991
Julia Williams women's swimming 1991
Robbi Dalton women's diving 1991
Jose "Chime" Gil 1-meter, 3-meter 1992
Betsy Girvan women's diving 1992
Dean Panaro men's diving 1992
Brian Ramos 1-meter 1992
Jose "Chime" Gil 1-meter, 3-meter 1993
Dean Panaro men's diving 1993
Brian Ramos 1-meter 1993
Doris Glenn Easterly 1-meter 1994
Kristen Tellegren 400 IM 1994
Doris Glenn Easterly 1-meter 1995
Jose "Chime" Gil 1-meter, 3-meter 1995
Bryan Gillooly 3-meter, Platform 1995
Chris Mantilla 1-meter, Platform 1995
Brian Ramos 1-meter 1995
Tyce Routson 3-meter, Platform 1995
Doris Glenn Easterly 1-meter, 3-meter 1996
Bryan Gillooly 1-meter, 3-meter, Platform 1996
Chris Mantilla 1-meter, 3-meter, Platform 1996
Tyce Routson 1-meter, 3-meter, Platform 1996
Tammy Christensen 1-meter, 3-meter 1997
Doris Glenn Easterly 1-meter, 3-meter 1997
Bryan Gillooly 1-meter, 3-meter, Platform 1997
Amy Lindblom 1650 freestyle 1997
Chris Mantilla 1-meter, 3-meter, Platform 1997
Rio Ramirez 1-meter, 3-meter 1997
Tyce Routson 1-meter, 3-meter, Platform 1997
Doris Glenn Easterly 3-meter 1998
Bryan Gillooly 3-meter 1998
Chris Mantilla 1-meter, 3-meter, Platform 1998
Rio Ramirez 1-meter 1998
Stefan Ahrens 3-meter 1999
Jenny Keim 1-meter, 3-meter, Platform 1999
Imre Lengyl 3-meter 1999
Rio Ramirez 1-meter, Platform 1999
Stefan Ahrens 1-meter, 3-meter 2000
Jenny Keim 1-meter, 3-meter, Platform 2000
Imre Lengyl 1-meter, 3-meter 2000
Kyle Prandi 3-meter, Platform 2000
Tyce Routson 1-meter, 3-meter, Platform 2000
Emily Spychala 1-meter, 3-meter 2000
Katie Beth Bryant 1-meter 2001
Michelle Davison 3-meter 2001
Jenny Keim 1-meter, 3-meter 2001
Emily Spychala 3-meter 2001
Stefan Ahrens 1-meter 2002
Katie Beth Bryant 1-meter 2002
Michelle Davison 1-meter, 3-meter 2002
Imre Lengyl 3-meter, Platform 2002
Manon Van Rooijen 100 freestyle, 200 freestyle 2002
Miguel Velazquez Platform 2002
Katie Beth Bryant 3-meter 2003
Miguel Velazquez 3-meter 2003
Derek Starks Platform 2004
Miguel Velazquez 1-meter, 3-meter, Platform 2004
Jenna Drewyer 1-meter 2005
Derek Starks Platform 2005
Miguel Velazquez 3-meter, Platform 2005
Derek Starks 1-meter 2006
Heather Bounds Platform 2007
Jenna Dreyer 1-meter 2007
Reuben Ross 1-meter, Platform 2007
Brittany Viola Platform 2007
Brittany Viola 1-meter, Platform 2008
JJ Kinzbach 3-meter 2008
Reuben Ross 3-meter 2008
Jenna Dreyer 1-meter 2009
Reuben Ross 1-meter, 3-meter, Platform 2009
MEN'S TENNIS
Singles based on being seeded 16 or higher in NCAA singles championships, reaching round of 16 in singles championships, or finishing in top 20 of final ITA rankings. Doubles decided by being seeded eight or higher in doubles championship, reaching the quarterfinals of the doubles championship, or finishing in the top 10 of the final ITA rankings.
Pancho Seguar   1943-45
Jerry Moss   1958-59
Rod Mandelstam   1962-63
John Hammil   1963
Mike Belkin   1965
Jaime Fillol   1967-68
Pat Cramer   1968-70
Luis Garcia   1969-71
Raz Reid   1971-72
Eddie Dibbs   1971-72
Joaquim Rasgado   1974-75
Alvaro Fillol   1975
John Eagleton   1976-77
Tavo Martinez   1976
John Geraghty   1977
Christo Steyn   1982-83
Andrew Burrow   1987
John Donar   1987-89
Conny Falk   1989
Gil Kovalski   1994-95
Srjdan Muskatirovic   1994-95
Ivan Rodrigo   1996-97
Mike Russeell   1996-97
Todd Widon   2002-03
Luigi D'Agord   2006-07
Daniel Vallverdu   2006-09
Josh Cohen   2007
Carl Sundburg   2008
WOMEN'S TENNIS
Singles based on being seeded 16 or higher in NCAA singles championships, reaching round of 16 in singles championships, or finishing in top 20 of final ITA rankings. Doubles decided by being seeded eight or higher in doubles championship, reaching the quarterfinals of the doubles championship, or finishing in the top 10 of the final ITA rankings.
Jodi Applebaum USTA & AIAW 1975-78
Sue Robinette   1976
Lynn Epstein   1977
Susan Gibson USTA & AIAW 1978, 1980
Allegro Pero USTA 1978
Marlin Noriega   1981, 1983-84
Mary Dailey   1983
Ros Riach   1984-86
Cathy Richman   1984-86
Lise Gregory   1984-87
Ronni Reis   1985-88
Jami Yonekura   1988
Jennifer Young   1989
Melissa Mazzotta   1991, 1993
Mariette Verbruggen   1992
Paula Iversen   1992
Rachel Viollet   1995
Lioudmila Skavronskaia   1998-99
Megan Bradley   2004-05
Audrey Banada   2005, 2007
Melissa Applebaum   2006
Audra Cohen   2006-07
Laura Vallverdu   2007-09
Julia Cohen   2009
Bianca Eichkorn   2009-10
MEN'S INDOOR TRACK
Based on top eight American finishers in each Nationals event
Ronald Thorne 800-meters 1995
Davian Clarke 400-meters 1996, 1998
Caldrequis Lesley 55-meter hurdles 1997
Tim Harris 800-meters 2006-08
Mikese Morse Long Jump 2009
WOMEN'S INDOOR TRACK
Based on top eight American finishers in each Nationals event
Gillian Russell 3-time All-America 1992-95
Tiffany Davis 1-time All-America 1995
Yolanda McCray 3-time All-America 1995-97, 1999
Patrina Allen 3-time All-America 1995-98
Natalie Watson 2-time All-America 1998-2001
Murielle Ahoure 2-time All-America 1999
Sharianne Lawson 1-time All-America 1999-2000, 2002-03
Kareen Clarke 3-time All-America 1999-2002
Patricia Pearson 1-time All-America 2000-03
Jamillah Wade 1-time All-America 2000-03
Gina Harris 2-time All-America 2000-03
Kitoya Carter 1-time All-America 2001-04
Amber Williams 1-time All-America 2002-04
Lauryn Williams 4-time All-America 2002-04
Wiande Moore 1-time All-America 2002-05
Charlette Greggs 4-time All-America 2003-06
Dominique Darden 5-time All-America 2003-06
Tabia Charles 6-time All-America 2004-06
Ginou Etienne 3-time All-America 2004-07
Brenda Faluade 5-time All-America 2004-07
Lauren Austin 1-time All-America 2005
Kimberli Barrett 2-time All-America 2005
Krista Simkins 2-time All-America 2006, 2008
Viktoria Andonova 1-time All-America 2008
MEN'S OUTDOOR TRACK
Based on top eight American finishers in each Nationals event
Horace Copeland Long Jump 1992
Bill Deering Pole Vault 1992, 1994
Davian Clarke 400-meters 1995-98
Aaron Moser Decathlon 2000
Tim Harris 800-meters 2006
WOMEN'S OUTDOOR TRACK
Based on top eight American finishers in each Nationals event
Gillian Russell 6-time All-America 1992-95
Jeannette Williams 1-time All-America 1992-95
Latesha Grier 2-time All-America 1993-95
Lakeya Avant 2-time All-America 1994-97
Tiffany Davis 1-time All-America 1995
Yolanda McCray 3-time All-America 1995-97, 1999
Patrina Allen 3-time All-America 1995-98
Ronalee Davis 1-time All-America 1997-98
Antonnikka Owens 1-time All-America 1998-2001
Wyllesheia Myrick 2-time All-America 1998-2000, 2002
Jenise Winston 1-time All-America 1999-2002
Kareen Clarke 2-time All-America 1999-2002
Saraque Whittaker 1-time All-America 2000-03
Jamillah Wade 2-time All-America 2000-03
Kitoya Carter 3-time All-America 2001-04
Lauryn Williams 5-time All-America 2002-04
Wiande Moore 3-time All-America 2002-05
Sashanie Simpson 1-time All-America 2003
Charlette Greggs 5-time All-America 2003-06
India Ransom 2-time All-America 2003-06
Dominique Darden 10-time All-America 2003-06
Ginou Etienne 3-time All-America 2004-06
Tabia Charles 4-time All-America 2004-06
Amy Seward 2-time All-America 2004-07
Brenda Faluade 3-time All-America 2004-07
Kimerli Barrett 1-time All-America 2005
Lauren Austin 2-time All-America 2005
Ena Leufroy 1-time All-America 2006
Krista Simkins 2-time All-America 2006
Takecia Jamison 1-time All-America 2008
Kadja Talley 1-time All-America 2008
Ti'erra Brown 2-time All-America 2008-09
Murielle Ahoure 2-time All-America 2009
VOLLEYBALL
Selected by American Volleyball Coaches Association
Lane Carico Outside Hitter 2010
Lane Carico Outside Hitter 2011
Emani Sims Middle Blocker 2012